DOLNÍ MĚCHOLUPY

MODERNÍ I TRADIČNÍ

Ateliér IBA se stal vítězem vyzvané architektonické soutěže na revitalizaci centrální části Dolních Měcholup v Praze. Projekt se soustředí na vytvoření nového náměstí podél ulice Kutnohorská, které by mělo sloužit jako jakýsi odrazový můstek budoucího rozvoje čtvrti s novou zástavbou v jejím východním cípu.

Cílem proměny původní úzké návsi je vznik nového náměstí s občanskou vybaveností a službami, jako je poliklinika, pošta, drobné obchody nebo třeba malý supermarket podél parteru náměstí. Rozšíření ulice v této centrální části do otevřeného prostranství dává vyniknout stávající historické budově školy a přilehlému parku.

Designový návrh nových staveb je inspirován tradičními českými statky a stodolami, které často lemovaly hlavní vesnickou cestu a tvořily přirozenou náves. Parter kolem náměstí tvoří krytou kolonádu, která odkazuje na klasická podloubí pulzující maloměstským životem, zatímco v obytných patrech nad nimi usazuje příjemné balkóny a terasy, čímž vzniká měkká bariéra mezi veřejným a soukromým prostorem. Tato osvědčená koncepce vytváří bohatý a zajímavý prostor, ve kterém se má náměstí stát místem různorodých aktivit pro místní i návštěvníky.

Projekt dostal název Lario a stojí za ním developerská skupina CPC.

DETAILY PROJEKTU
KLIENT CPC
ROK 2019-2020
CELKOVÁ ROZLOHA 10 500m2